а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пусти

пустат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Прави да биде пуст.
Англиски: devastate Албански: shkretoj
2. Заедно со глаголот штури за потсилување на значењето.
Англиски: devastate Албански: shkretoj
Примери:
Пусти, штури нема од каде, се отиде.
3. (се пусти) Станува пуст.
Англиски: desert Албански: shkretohet
Примери:
Се пусти селото, младите си одат в град.
Изведенки
пустење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи