а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пустински

пустинскиот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на пустина.
Албански: shkretërire
Употреба: Географија
Примери:
Пустински песок.
Пустинска жега.
2. Необработен, гол. без живот
Англиски: deserted Албански: i shkretë
3. проклет
Англиски: damned Албански: i mallkuar
Примери:
А фабриката, пустинската, никако да проработи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи