а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пустиник

мн. пустиници
Вид збор: Именка, машки род
1. Човек што од верски причини се повлекол во самотија прикинувајќи секаков контакт со луѓето.
Англиски: hermit Албански: vetmitar
Употреба: Религија
2. Што наликува во однесувањето на испосник.
Англиски: ascetic Албански: asketik
Употреба: Преносно значење
Изведенки
пустинички прид.
пустиничкиот
Пример: Пустинички живот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи