а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пустелник

мн. пустелници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што пусти, што испустува.
Примери:
запустен пустелник
Изрази
(клетва) Пуст да останеш, пустелнику ниеден!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи