а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пустелија

мн. пустелии
Вид збор: Именка, женски род
1. Пусто или опустошено место.
Англиски: desert Албански: shkretirë
Примери:
Одел по планини и пустелии.
2. Оддалечено место или предел, далеку од поголемо населено место.
Албански: vend shkret
Употреба: Преносно значење
Примери:
Каде шетате по тие пусти пустелии.
3. Место или време без духовна содржина, без настани и случувања.
Албански: vend shkret
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи