а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пуританизам

(едн.) пуританизмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25591
Протестанско-калвинистичко движење што се развило во Англиканската црква во XVI век.
Англиски: puritanism
Употреба: Религија
Примери:
Бејкон покажа знаци на симпатија кон пуританизмот, присуствувајки на проповедите на пуританските старешини.
Изведенки
пуритански прид.
пуританскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК