а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пупчи

пупчат
Вид збор: Глагол, несвршен
Прави да биде испупчено.
Примери:
Ги пупчи широко градите исправајќи се.
Изведенки
пупчење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи