а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пупила

мн. пупили
Вид збор: Именка, женски род
зеница, црнка
Латински: pupilla Англиски: pupil
Употреба: Медицина
Примери:
Проширени пупили.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК