а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пункција

мн. пункции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 48418
Извлекување материјал од орган или телесна шуплина со игла за утврдување на патолошки промени или испуштање на собрана течност.
Англиски: puncture
Употреба: Медицина