а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пунктуација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Систем на правила за употребата на интерпункциските знаци.
Англиски: punctuation Албански: punktuim
Употреба: Граматика
2. Ставање на интерпункциски знаци.
Англиски: punctuation Албански: vënje shenja pikësimi
Употреба: Граматика
Примери:
погрешна пунктуација
FlexiMac
 менување на македонски глаголи