а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пунктира

пунктираат; пунктирајќи
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Испишува линија со точки или со цртички.
Англиски: punctuate Албански: nënvizoj
2. Вади соржина од една точка од телото дијагностички или како терапија; врши пункција.
Англиски: puncture Албански: punktoj
Употреба: Медицина
Изведенки
пунктирање ср.
глаг. им.