а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пумпен

пумпниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на пумпа.
Употреба: Технологија
Примери:
Пумпен термален соларен систем.
Изрази
Пумпна станица - место каде што се сместени пумпи и од каде се врши пумпање.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи