а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пумпа

пумпаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Црпе течност со пумпа.
Англиски: pump Албански: pumpoj
Употреба: Технологија
Примери:
Пумпа вода од реката.
2. Дува, компримира воздух со пумпа.
Англиски: pump Албански: pumpoj, fryj
Употреба: Технологија
Примери:
Ги пумпа гумите.
3. зголеми, увеличи
Англиски: exaggerate Албански: rrit, shtoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ги пумпа цените - ги зголеми цените.
Ги пумпа мускулите.
Изведенки
пумпање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи