а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пумпа

мн. пумпи
Вид збор: Именка, женски род
Машина или механичка направа за движење или компримирање на течност или гас.
Англиски: pump Албански: pompë
Употреба: Технологија
Примери:
Пумпа хидрофор.
Пумпа за велосипед.
Бензинска пумпа.
Изведенки
1. пумпиче ср.
мн. пумпичиња
дем.
2. пумпичка ж.
мн. пумпички
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи