а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пумпарици

пумпариците
Вид збор: Именка, множина
Широки, над колената стегнати панталони, слични на шалвари.
Англиски: bloomers
Примери:
Купив многу убави пумпарици на ластик за помалата ќерка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи