а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пума

мн. пуми
Вид збор: Именка, женски род
Ѕвер од родот на мачките со светлосиво крзно кој живее во Северна и Јужна Америка, планински лав.
Латински: Profelis concolor Англиски: puma
Употреба: Биологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи