а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пулт

мн. пултови
Вид збор: Именка, машки род
1. Тесна, висока масичка со косо поставена горна површина, наменета за читање, пишување, за ноти итн.
Англиски: desk Германски: Pult Албански: pult
Примери:
диригентски пулт
2. Место од каде што се управува со машина, уред и сл.
Англиски: control desk Германски: Pult Албански: pult
Употреба: Технологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи