а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пулс

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7813
1. Видливо и опипливо движење на крвните садови, предизвикани од уфрлањето на крв во почетниот дел од аортата при секое отчукување на срцето.
Англиски: pulse Албански: puls
Употреба: Медицина
Примери:
Лекарот му го измери пулсот на болниот.
Има слаб пулс.
2. Темпо, ритам на нечие движение.
Англиски: pulse Албански: puls
Употреба: Преносно значење
Примери:
Пулсот на општествениот живот.
Пулсот на модерниот град.