а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пулсира

пулсираат; пулсирајќи
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 9367
1. За срце - бие, тупка.
Англиски: pulsate Албански: pulson
Употреба: Медицина
Примери:
Под брадичето пулсираше нејзиното срце.
2. Тече, се одвива со периодични промени во ритамот на случувањата.
Англиски: pulsate Албански: pulson
Употреба: Преносно значење
Примери:
Надвор пулсира животот во градот.
Изведенки
пулсирање ср.
глаг. им.