а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пулсар

мн. пулсари
Вид збор: Именка, машки род
Неутронска ѕвезда која периодично емитира импулси на радиобранови.
Англиски: pulsar
Употреба: Астрономија , Технологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи