а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пулпа

мн. пулпи
Вид збор: Именка, женски род
1. Меко ткиво што ја исполнува внатрешната шуплина и коренските канали на забите.
Латински: pulpa Англиски: pulp Албански: pulpë
Употреба: Анатомија
2. Мекиот дел од овошјето.
Англиски: pulp Албански: tul
3. Остаток при производство на скроб.
Англиски: pulp Албански: mbetja nga përpunimi i nishestes
FlexiMac
 менување на македонски глаголи