а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пуловер

мн. пуловери
Вид збор: Именка, машки род
1. Плетена волнена или памучна облека со долги ракави, без копчиња.
Англиски: pullover Албански: pulovër
2. Волнен елек без копчиња, што се носи над кошулата.
Англиски: pullover Албански: pulovër
FlexiMac
 менување на македонски глаголи