а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пулмолог

мн. пулмолози
Вид збор: Именка, машки род
Лекар-специјалист за заболувања на дишните органите.
Англиски: pulmonologist
Употреба: Медицина
Примери:
Маглата и загадениот воздух се вистински шок за болните со астма и со хронични болести на дишните патишта, предупредуваат пулмолозите.
Изведенки
1. пулмологија ж.
Пример: клиника за пулмологија
2. пулмонален прид.
пулмоналниот
3. пулмолошки прид.
пулмолошкиот
Пример: пулмолошко одделение