а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пулејка

мн. пулејки
Вид збор: Именка, женски род
1. Мала округла плочка што служи како украс на облека.
Примери:
шамија со пулејки и мониста
2. Мали светкави украси што се пришиваат на облеката, многу често во комбинација со мониста.
Примери:
марама со пулејки на рабовите
Изведенки
пулелија ж.
мн. пулелии
FlexiMac
 менување на македонски глаголи