а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пулен

мн. пулени
Вид збор: Именка, машки род
1. Ученик или следбеник.
Англиски: follower Француски: poulain Албански: ithtar
Примери:
Нивните пулени победија.
2. Лице протежирано од некого.
Англиски: protégé Француски: poulain Албански: I përkëdheluri
FlexiMac
 менување на македонски глаголи