а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пукот

мн. пукоти
Вид збор: Именка, машки род
1. Звук што се слуша при пукање од огнено оружје.
Англиски: shooting Албански: krismë, gjuajtje
Примери:
Се слушнаа еден или два пукота во ноќта.
Пукот од пушки и митралези.
Од првиот пукот загинале двајца.
2. тресок, трескање, трескот, силен шум, врева
Англиски: rattle Албански: kërcitje, krismë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Пукотот доаѓаше од другата просторија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи