а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пукоти

пукотат
Вид збор: Глагол, несвршен
Испушта или прави звук проследен со пукот.
Англиски: rattle
Примери:
Пукоти од сите страни.
Огнот пукотеше добро разгорен.
Изведенки
пукотење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК