а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пукнат

пукната
Вид збор: Придавка
1. (глаг. прид.) пукне
2. Што напукнал, што пукнал.
Англиски: cracked
Примери:
пукната чаша
пукнат камен
Изрази
Нема (не дава) пукнат грош (пари) - нема (не дава) пари, многу е сиромашен.
Пукнато перде - нечесна жена.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи