а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пукнатина

мн. пукнатини
Вид збор: Именка, женски род
1. Место, процеп каде што пукнало, што пукнал при пукање на нешто.
Англиски: crack Албански: çarje, plasaritje
Примери:
Пукнатина во земјата.
На ѕидот се појавила голема пукнатина од земјотресот.
2. празнина, слабост
Англиски: gap Албански: zbrazëti
Употреба: Преносно значење
Примери:
Пукнатини во знаењето.
Пукнатина во личноста на авторот на романот.
Изведенки
пукнатинка ж.
мн. пукнатинки
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи