а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пукачка

мн. пукачки
Вид збор: Именка, женски род
Секирација, нервоза, тежок момент во животот.
Англиски: worry
Примери:
Доста ми е од пукачки во животов!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи