а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пузе

мн. пузиња
Вид збор: Именка, среден род
Човек со многу низок раст.
Англиски: dwarf
Примери:
Спрема невестата тој е пузе.
Изведенки
1. пузенце ср.
мн. пузенциња
дем. и хип. од пузе
2. пуземаже ср.
мн. пуземажиња
FlexiMac
 менување на македонски глаголи