а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

публикува

публикуваат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 41158
Објави, објавува пред јавноста, најчесто во пишана форма.
Англиски: publish
Примери:
Приказните се публикувани од Марко Цепенков.
Изведенки
публикување ср.