а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

психолог

мн. психолози
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9745
1. Специјалист по психологија.
Англиски: psychologist Албански: psikolog
Употреба: Медицина
2. Добар познавач на човековата психа.
Англиски: psychologist Албански: psikolog
Употреба: Преносно значење