а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

психоза

мн. психози
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10835
Душевно заболување што се манифестира со илузии и губење контакт со реалноста.
Англиски: psychosis
Употреба: Медицина
Примери:
воена психоза
Изведенки
психотичен прид.
психотичниот