а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

псалтир

мн. псалтири
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17810
1. Свештена богослужбена книга во која се собрани псалмите од Библијата.
Англиски: psalter Албански: psalter, libër psalmesh
Употреба: Црковен термин
2. Вид жичен инструмент со чија придружба се пеани псалмите.
Англиски: psalter Албански: psalter
Употреба: Архаизам , Музика и танц
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК