а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

псалм

мн. псалми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12139
Песни на Старозаветната црква, врвен израз на религиозните чувства.
Англиски: psalm
Употреба: Религија , Црковен термин
Примери:
Давидови псалми.