а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пршлен

мн. пршлени
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17837
1. Една од прстенестите кости од кои се состои рбетот и во кои е сместен рбетниот мозок.
Англиски: vertebra
Употреба: Анатомија
2. прешлен