а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прцле

мн. прцлиња
Вид збор: Именка, среден род
1. прцел
Англиски: plait Албански: bishtalec, gërshet
2. прцел
Англиски: plait Албански: gërshet, bishtalec
Употреба: Деминутив
FlexiMac
 менување на македонски глаголи