а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пруга

мн. пруги
Вид збор: Именка, женски род
1. Пат составен од две паралелни метални шини поставени врз прагови по кој се движи шинско возило; железничка линија.
Англиски: railway Албански: hekurudhë
Употреба: Технологија
Примери:
Железничка пруга.
Трамвајска пруга.
2. Долго и тенко парче, линија што се разликува по боја од површината околу него.
Англиски: stripe Албански: shirit
Примери:
Блуза со пруги.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи