а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пртеница

мн. пртеници
Вид збор: Именка, женски род
1. Вид ткаенина, дебел шајак.
Албански: shajak i trash
Употреба: Архаизам
2. Парче ткаенина со кое се обвиткуваат нозете обуени во опинци.
Албански: copë pëlhure
Употреба: Архаизам
3. доколеници
Англиски: knee-length sock Албански: çorapënjë deri në gju
FlexiMac
 менување на македонски глаголи