а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прстен

мн. прстени
Вид збор: Именка, машки род
1. Украс што се носи на прст како накит или знак за брачна состојба.
Англиски: ring Албански: unazë
Примери:
Венчален прстен.
Златен прстен.
Свршенички прстен.
2. Предмет со облик на прстен.
Англиски: ring Албански: unazë
Примери:
Челичен прстен.
Изрази
Го провира низ прстен - прави со него што сака.
Низ прстен куршум провира - добар нишанџија е.
Изведенки
прстенче ср.
мн. прстенчиља
FlexiMac
 менување на македонски глаголи