а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прстенува

прстенуваат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Даде прстен при свршувачка.
Албански: vënje unaze, fejes
2. (се прстенува) Си даваат прстени еден со друг, меѓусебно.
Албански: këmbim unazash
Примери:
Младите се прстенувале.
Изведенки
прстенување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи