а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прсоли

прсолат
Вид збор: Глагол, несвршен
(само 3. л.) За дожд, снег - врне, паѓа малку овде-онде.
Примери:
Цела ноќ прсолеше дожд.
Изведенки
прсолење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи