а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прсканица

мн. прсканици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 49213
Капки што настанале при прскање.
Англиски: splatter
Примери:
Неколку прсканици паднаа на нејзината бела блуза.
прсканици на краватата
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК