а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прскалка

мн. прскалки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14277
Направа или машина со која се прска.
Англиски: sprayer
Примери:
Прскањето се изведува си прскалки што се движат по површината или од воздух.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК