а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прскавец

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Едногодишна билка со плод што содржи семки и кој на допир се распрснува на пет дела отфрлајќи ги семките.
Латински: Impatiens noli tangere Англиски: Touch-me-not Balsam
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК