а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прпори

прпорат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Шуми, испушта звук еднолично и тивко.
Албански: shushuris
2. За оган - поигрува, трепери.
Албански: dridhet
Примери:
Огнот тивко прпори.
3. Мрмори, тивко, неразбирливо си зборува сам за себе.
Англиски: mumble Албански: pëshpërit, murmurit
Примери:
Тој цел ден нешто прпори.
Изведенки
прпорење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК