а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прпне

прпнат
Вид збор: Глагол, свршен
Испушти прпот при летнување.
Англиски: flutter
Примери:
Mи прпна срцето од страв.
Рој лилјаци прпнаа од мракот.
Изведенки
прпнува несв.
прпнуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи