а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прпела

прпелаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Валка во прашина, во пепел, земја и сл.
Англиски: wallow Албански: rrokulloj, zhytem, shkalavitem
2. (се прпела) Се валка во прашина, земја, песок.
Англиски: wallow Албански: zhytem, shkalavitem
Примери:
Магарето се прпела во пепелта.
Рибата се прпелаше на песокот.
Изведенки
прпелање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи