а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прпа

прпаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 25939
1. За птица - прави тивок шум при движење на крилата.
Англиски: flutter Албански: valvit krahët
2. Трепери од возбуда.
Англиски: quiver Албански: dridhet
Примери:
Срцето му прпа кога ќе ја виде саканата.
3. За оган - прпори.
Албански: flakon
Примери:
Огнот кога прпа, некој не зборува.
Изведенки
прпање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК